HOŞ GELDİNİZ (welcome)Arı gibi bir muhteşem canlıyla ilgileniyorum ne öğreniyorsam burada paşlaşmak istedim.Saygılar Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun


Perşembe, Kasım 08, 2007

ARI ZARARLISI SARICA ARI(SARICARI)

Biz burada yöresel olarak sarıcarı ismini kullanıyoruz. Başkaları ne der bilmiyorum. Bunlarla epey mücadele yaptım. Bu seneki mücadelem şöyle oldu; Baktım benim kovanları sürekli kontrol ediyorlar, ölen arıları veya yaşlı arıları hemen ortadan 2’ye bölüp alıp gidiyor, fırsat bulursa kovanın içine giriyor yada kovanın önündeki arılara saldırıyor yakaladığını alıp gidiyor. Başladım araştırmaya nasıl kurtulurum bunlardan diye arı malzemesi satan Osman abiye sordum oda tel kafes satıyorum al dedi hemen aldım. İçine balık kafası et falan koyacaksın dedi. Bende bir parça et koydum. 1-2 gün arılar girdi çıkamadı. Öldüler. Ama hava sıcak olduğundan taktığım et hemen kurudu. İnternetten araştırdım bir arkadaş pet şişelerini üst tarafını kesmiş ters çevirip kalan diğer yarısına sokmuş ve içine bira koymuş yakalaması için. Hemen gittim bir tekel bayisi sordum ve buldum. Bir bira ver bana dedim. Aman hemşerim kimse içki şişesiyle görmesin bir gazeteye sarıver gözükmesin dedim. Gizlice köye götürdüm. Hemen bende yaptım fakat sarıcarı yerine bol bol sinek yakaladım. Dediler fare yapışkanı iyi olur hemen bir tüp alıp sürdüm. Yine bir sürü sinek yapıştı. Ama sinekleri yemek için gelen sarıcarı arısıda yapıştı. Kazala konan bal arılarıda yapıştı. Buda yetmedi. Sayın Ahmet BİRBİLEN’e sordum. Oda “tel kafes içine koyduğun et kokusu onları kovana daha çok çeker Yuvasını bulacaksın başka türlü kurtulamazsın. Çocuklar bu işi iyi yapar” dedi. Başladım araştırmaya oda ne bizim çatıda 2 yuva Akşamı bekledim akşam karanlığında Sinek öldürmek için aldığım fıs fıs ile maskeyi giydim ve merdivenle saçağa çıktım. Hepsini imha ettim. Yan komşularda da 2 tane daha buldum onları da aynı şekilde imha ettim. Kovanlarımın başında fırsat buldukça beklemeye başladım. İlk baştan şapkayla vurarak öldürdüm. Baktım arıyı yakalayış şekline enseden yakalıyor Ban de korkmadan elimle arılar için koyduğum su kabına konar konmaz hemen enseleyip sıkarak öldürüyorum. Bu yaz böyle geçti işte dostlar bakalım seneye ne yapacağız. Astığım tel kafes rüzgardan sallanıp duru.

Not:Yazımın başındaki sarıca arı resmi için Levent BAŞAK’a teşekkür ediyorum.

5 yorum:

gureri dedi ki...

sarıca arıyla ilgili bir mücadele yöntemi de şudur:

pet şişenin içine biraz şerbet koyup, kapağını kapatıp, kenarlarından yanan sigarayla 5-10 adet bir arının girebileceği genişlikte delikler açarak bu arıların çokça bulunduğu yerlere yerleştirmektir. bu pet şişelerden çokça yapıp muhtelif yerlere yerleştirmek bu zararlılardan daha çabuk kurtulmak isteyenlere önerilir. şerbet yerine et türü şeyler de konulabilir..

içeri giren sarıca arılar dışarı çıkmayı akıl edememekte ve telef olmaktadırlar..

bal arılarının bu tuzaklara düşmediği yapılan deneylerle gözlemlenmiştir..

benli zeytincilik dedi ki...

bu anlattığınızı bizzat denediniz mi?yoksa başkasındanmı duydunuz.bütün hayvanlar işi bitince çıkmak ister.akıl edemez olurmu.çıkış deliğini bulamazsa içerde kalır.

ibrahim dedi ki...

bizzat kendim denedim ve sonuca ulaştım.. tecrübeyle sabittir...

UĞUR KIRAN dedi ki...

şerbet olan yere bal arısının girmemesini nasıl garanti ediyorsunuz?Sarıcaları öldürelim derken bizim kızlar gitmesin gereksiz yere.en güzeli yuvalarını bulup yok etmek diğer her türlü seçenek denedi ve hiç biri işe yaramadı malesef..

gureri dedi ki...

amacım sizin kızları telef etmek değil. bu dediğimi sarıca arıların bol görüldüğü (genellikle sonbaharda) mevsimde bir tane yapıp deneyin siz de başında bekleyin ve görün bal arıları girerse yapmazsınız, sarıca arılar zaten çok arsız olduklarından kokuyu alıp hemen damlıyorlar, onların bulunduğu ortama da bal arıları pek girmiyor.. haliyle sonuç müspet yönde gelişiyor.. aklınızın bi köşesinde bulunsun bu önerim. yapıp yapmamak sizin elinizde.. arılarınız bol ve sağlıklı, ürünleriniz bol ve bereketli olsun