HOŞ GELDİNİZ (welcome)Arı gibi bir muhteşem canlıyla ilgileniyorum ne öğreniyorsam burada paşlaşmak istedim.Saygılar Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun


Cuma, Eylül 19, 2008

GÜZ BESLEMESİ


İYİ BİR BESLEME’DE 2’NOLU KURAL
2) Güz beslemesi;

TANIM: Arı kolonilerimizin kışa yeterli bal stokuyla ve en yüksek genç arı mevcudiyetiyle girmek için yapılan besleme şeklidir.
ZAMANI: Eylül Ayının 20’siyle Ekim Ayının 20’si arasında yapılması mutlak gerekli olan Güz beslemesi; en az l5 gün en fazla 20 gün yapılmalıdır.

1- Kolonilere yeterince bal ve polen bırakılmış olsa bile, MUTLAK GEREKLİ BİR BESLEMEDİR
2- Sonbahar beslemesi için hazırlanan şeker şurubunun şeker-su oranı 2:1 (2 kısım şeker - 1 kısım su) olmalıdır.
3- Kolonilere uygulanan şeker şurubu beslemesi ana arının yumurtlama hızını yeniden artırarak genç, yıpranmamış işçi arı yetiştirilmesini sağlar. Böylece genç işçi arılarla kışa giren koloniler fazla bir kayıp vermeden bahara güçlü olarak çıkarlar. Genç arılarla kışlatılan koloniler ilkbahar döneminde daha etkili bir yavru yetiştirme temposu göstererek hızlı gelişirler.
4- Özellikle kışı soğuk gecen bölgelerimizde(benim bölgem gibi) arıyı sıkıştırma işlemi yaparken arının kış salkımı için kullanacağı çerçevenin bal kemerinin oluşturulması çok önemli bir püf noktadır. Çünkü kışın salkıma geçen arı dıştaki (özellikle güçsüz koloniler) ballı çıtaya ulaşamamakta ve koloni açlıktan ölmektedir. İşte yapılan bu güz beslemesi bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

2 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Altıntaş çok önemli konular,kemer olayı dikkat edilmesi gereken en önemli konu bana göre,maalesef kışın kovan sönmelerinin başlıca sebebi açlık ve güçşüz kovanlar.Başarı ve sağlık dileklerimle

Hayati İnal dedi ki...

Akdenizde beslemeyi kesmiyoruz.Kovanlarda kek hiç eksik olmuyor.Böylece geç sonbahara(1 Aralık)kadar yumurta eksik olmuyor.Şubata kadar kek devam edi
yor.Bubatdada 1,5kg şeker/1 lt su karışımı şerbeti vererek uyandırmaya geçiyorum.böyle devam ediyorum.Ancak beslemeden daha önemlisi;Yağış...yağmur sonbaharda ve ilkbaharda yağar durursa sorun olmuyor.Herşey yolunda geçiyor.