HOŞ GELDİNİZ (welcome)Arı gibi bir muhteşem canlıyla ilgileniyorum ne öğreniyorsam burada paşlaşmak istedim.Saygılar Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun


Pazartesi, Ekim 20, 2008

ÖNCE SAĞLIK

Her işin başı sağlık! Şöyle bir hikâye anlatılır:

Boş bir kâğıda doğduğun gün için 1 rakamını yaz. Bundan sonra bu bir rakamının ardına her başarın için 0(sıfır) rakamını yaz.(örneğin okuma-yazmayı öğrendin koy bir sıfır, mezun oldun koy bir sıfır v.s) 10, 100, 1000, …. Nasılda rakam hızla büyüyüyor. İşte şu rakamların başındaki 1(bir) varya işte o senin sağlığın. O rakamı önden alırsak sıfırdan başka bir şey kalmıyor elinde.

Benim düşüncem de önce sağlık! Arıdan elde edeceğimiz balın Eşimizle-dostumuzla, Çoluğumuzla-çocuğumuzla v.s. yiyeceğimizden arılarımızın da sağlıklı olması gerekiyor. Bunun için arı hastalıkları konusun da insan sağlığına zarar vermeyen ilaçları kullanmayı bir ilke olarak benimsemişimdir. Bal da kalıntı bırakmayan ülkemizde yeni çıkan ürünleri maddi imkânlarım elverdiğince denemekteyim.

Kendi imalatım, altı tel ızgaralı ve çekmecesi bulunan kovanım. Bu kovandaki çekmeceyi çekiyorum ve işte dökülenler.

Bana kovanda olan bitenler hakkında bilgi veriyor. Aynı zaman da temizlikle uğraşmıyor arılar. Ben temizliyorum.

Daha önce varoa için balda sıfır kalıntı bırakan bayvarol şeritler asılı artık süresi doldu. Bunları kovandan dışarı atıyorum.

Hava sıcaklığına bakıyoruz gölgede

Şimdi Forbeevar adlı jel formik asitli ilacı kullanıyorum. Kullanımı kolay hemen kovanın üstünden çıtaların üzerine nohut tanesi büyüklüğünde ilacı tatbik ediyoruz.

Bir gün sonra sabahleyin bakıyorum düşen varoalar varmı? İşte sonuç:

4 adet düşmüş çekmeceye bu da gösteriyor ki 1-Varoa belasının kökünü kazıyan ilaç çıkmadı. 2-Varoa’nın direnç kazanmaması için mutlaka değişik ilaç kullanılması şart


Bir gün sonra ikindiye doğru zayıf olan arıya 1 çıta ballı arılı takviye veriyorum. Herhangi bir koku vermeden bakıyorum kovan deliğine; hiç birbirini çekiştiren öldürün ve atılan arı yok. Forbeevar ilacın kokusu işe yaramış gibi görünüyor.

Allah’a emanet olun

Kalın Sağlıcakla

2 yorum:

arıbeyi dedi ki...

Resimlere bakarken dikkatimi çekti.Bayvarol şeritleri yanlış şekilde takılmış.
Şeritlerin iki çerçeveye değilde, U harfi haline getirilip kancaların aynı çerçeveye geçirilmesi gerekiyor.Ancak bu şekilde arıların geçişinde üzerlerine bulaşır ilaç,arılarda birbirlerini temizlerken ilaçla temas etmiş olurlar.Ve böyle daha etkili bir duruma gelmiş olur ilaç uygulaması.Resimdeki şekilde kullanıldığında arıların geçiş yoluda kapatılmış oluyor.Temas minimum seviyeye indirilmiş oluyor aynı zamanda.
Konuyu dikkatinize ve bilgilerinize sunuyorum.
SAYGILARIMLA.

Hüseyin ALTIN dedi ki...

katkın ve hassasiyetin için
teşekkür ederim